Vinařství dříve

 

Vinohradnictvím a vinařstvím se zabýváme dlouho, ostatně asi tak jak bývalo a je zvykem ve vinařských rodinách v naší oblasti. Samozřejmě, že to nebylo vinařství ve velkém, ale spíše jako koníček a příležitost přilepšit si v dobách ne ekonomicky nejlepších. Bylo to ale období nesmírně důležité, neboť jsme mohli čerpat zkušenosti  z bezedné studnice moudrosti stařečků, sousedů, ale i z náhodných setkání s lidmi, kteří zavítali do našeho sklepa.

Zásadní zlom v naší zálibě nastal v roce 1996, tehdy jsme si řekli, že už nebudeme dělat víno jen jako koníčka a slovo dalo slovo, my jsme se ocitly v novém sklepě a začali přemýšlet co a jak dál.

 


Sklep-dříve
Vinařství dříve
Sklep-dříve

Vinařství dnes

 

V dnešní době hospodaříme spolu s naší rodinou cca na 20 ha, ale i tato rozloha nezajišťuje množství suroviny, které bychom potřebovali. Proto jsme vysadili nové vinice se skladbou odrůd, která nám umožní výrobu vín vyšší kvality, ale i tak budeme stále asi 20% suroviny kupovat od vytipovaných vinohradníků z předem určených poloh.

V roce 2005 jsme rozšířily prostory spojením našeho a sousedícího sklepa, který jsme dokoupili. Dokoupili jsme další nerezové nádrže a začali přistavovat další prostory na zpracovávání surovin, uskladnění potřebného materiálu a pro příjemnější posezení.

sklep

Protože jsme chtěli zachovat chuť, charakter Velkopavlovických vín, zpracováváme hrozny, tak jak nás to naučili naši předci, jen prostředky, kterými se hrozny šetrně zpracovávají jsou modernější. Sklep jsme doplnili a stále ještě doplňujeme dřevěnými sudy, v kterých víno zraje a dostává ten správný charakter. Teprve potom, až je víno sudově zralé a aby tento charakter zůstal nezměněn, uschováme víno do nerezových nebo skleněných nádob.